Ś Ń Ń

Biuro Odbudowy Ukrainy

projekt architektoniczny:
Tomasz Świetlik
\
kurator: Petro Vladimirov
projekt graficzny: Uliana Bychenkova

Wystawa naświetla zagadnienia kluczowe dla odbudowy Ukrainy, skupiając się na pięciu systemowych obszarach: polityce mieszkaniowej, budownictwie, ochronie zabytków, prawie i administracji. Opowiadają o nich ukraińscy specjaliści – urbaniści, polityczka, deweloper, badacze miejscy oraz aktywiści zaangażowanymi w ochronę zabytków. Projekt pokazuje, jak te dziedziny rozwijały się do 24 lutego 2022 roku i jaki kontekst tworzą dla przyszłej odbudowy. Wystawa została stworzona w momencie trwającej wojny, skupiając uwagę na pracy instytucji próbujących tworzyć ramy organizacyjne i prawne odbudowy kraju. Jednocześnie pozostawia otwarte pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie – bo nie ma przecież na nie jednoznacznej odpowiedzi.

Tytuł wystawy odnosi się do Biura Odbudowy Stolicy, które odpowiadało za odbudowę Warszawy po II wojnie światowej.

Forma wystawy jest odzwierciedleniem toczącego się procesu. Widzowie zaglądają do niewielkiego, prowizorycznego Biura Odbudowy, jakby stworzonego naprędce z prostych, surowych materiałów. Ważniejsze od materialności wnętrza jest jego otwartość podkreślona przez brak drzwi i przezierne ściany. To miejsce zaprojektowane do wspólnej pracy, co podkreślają zsunięte razem i centralnie ulokowane stoły. Na ich blatach jest wyświetlana instalacja wideo, za pomocą prostych pytań eksplorująca złożoność wyzwań związanych z odbudową kraju.

Dopowiedzeniem części głównej wystawy jest jej merytoryczny appendix. W wąskim korytarzu, na ścianach, znajdują się stacje z tekstami oddającymi głos ekspertom różnych dziedzin, których wiedza i współpraca jest niezbędna do odbudowy kraju.