
Scena to tymczasowy wielofunkcyjny pawilon parkowy w ukraińskim mieście Dnipro. Została stworzona w całości przez mieszkańców i zaangażowane osoby, przy wykorzystaniu crowdsourcingu i crowdfundingu. Powstała, by sprostać potrzebom dziesiątek artystów, tancerzy, performerów czy muzyków tworzących dynamiczną kulturową mozaikę, która wyłoniła się po Euromajdanie. Każdy może tu zorganizować własne wydarzenie.
Nie bez znaczenia jest kontekst powstania Sceny. Została zbudowana w miejscu dawnego stalinowskiego teatru spalonego podczas II wojny światowej. Nie odwraca się jednak od tej historii, ale krytycznie się do niej odnosi, zastępując hierarchiczną, propagandową konstrukcję miejscem egalitarnym, które unika wszelkich podziałów. Tym samym pawilon stał się prototypem nowego rodzaju ogólnodostępnej i wytworzonej oddolnie przestrzeni publicznej.
Lekka, drewniana konstrukcja Sceny zamyka oś parku biegnącą w kierunku rzeki Dniepr, wpisując się w krajobraz. Długa elewacja domyka amfiteatralną geometrię terenu, tworząc przytulną zewnętrzną przestrzeń z doskonałą akustyką. Położenie wejścia zaciera granice między wykonawcami a publicznością – w przeciwieństwie do klasycznego teatru, wejście prowadzi na scenę, a nie na widownię. Pawilon składa się z dużego ekranu, zaplecza i salonu z widokiem na rzekę. W jego górnej części znajduje się ogromnych rozmiarów tuba akustyczna, pozwalająca wzmacniać dźwięk bez użycia prądu. Architekturę uzupełnia zieleń podarowana przez miejski ogród botaniczny.
Scena otrzymała wyróżnienie w European Prize for Urban Public Space w 2018, została nominowana do nagrody Mies van der Rohe Award w 2019, i została zakwalifikowana do konkursu Archdaily i Strelka Award w 2019.
© świetlik • chodziński • łygońska, all rights reserved